بسم اللّه
چهارشنبه 7 مهر 1400

اربعین؛ همه نگاه ها را به خود جلب کرد.

حضور میلیونی عزاداران حسینی در اربعین حسینی امسال، همه نگاه‌ها را به خود جلب كرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حضور میلیونی عزاداران در كربلا همزمان با برگزاری اربعین حسینی همه نگاه‌ها را به خود جلب كرده و رسانه‌های جهان به توصیف و تصویر این اجتماع عظیم و شگفت انگیز دینی و آیینی پرداختند. بسیاری از رسانه‌ها با توجه به سابقه مراسم اربعین حسینی(ع) در سال‌های گذشته، حضور جمعیت از ۶۰ كشور جهان در این آیین را بی سابقه ذكر كرده و اعلام داشتند كه مراسم امسال ركورد هرسال را شكست.

خبرنگاران رسانه‌های خبری غربی با واژه‌های نظیر سیل عظیم مسلمانان، همایش سیاسی مذهبی شیعیان، بزرگترین راهپیمایی مذهبی و شركت در مراسم اربعین به رغم تهدید گروه تروریستی داعش، درباره این مراسم گزارش دادند. برخی رسانه‌ها نیز براساس سیاستهای خبری خود تلاش كردند با نگاه سیاسی حضور میلیونی مردم در كربلا را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

یورو نیوز:

شبكه تلویزیونی یورو نیوز اعلام كرد كه بیش از ۲۰ میلیون نفر از مسلمانان شیعه در روزی كه آن را اربعین می‌خوانند با وجود تهدیدات داعش به زیارت پیشوای سوم مذهبی خود رفتند. این رسانه گفت كه غیر از شیعیان عراق، مسلمانانی از كشورهایی همچون ایران، پاكستان، افغانستان، بحرین و هند در این آین با شكوه مذهبی حضور داشتند. یكی از مقامات عراق گفت كه برگزاری این مراسم بدون كمترین حادثه حاصل پیروزی نیروهای ما در برابر گروه تروریستی داعش است.

بی. بی. سی:

بی. بی. سی در گزارش خود با اذعان به این نكته كه امسال یكی ازشلوغ‌ترین اربعینهایی بود كه كربلا به خود دید، افزود: تهدیدهای امنیتی و انفجار بمب وخمپاره هم‌ حریف اعتقادات هزاران شیعه برای شركت در عزاداری اربعین نشد. پایگاه اینترنتی بی. بی. سی نوشت: میلیون‌ها زائر شیعه با وجود تهدیدهایی كه از ناحیه گروه‌های تندرو وجود دارد، برای شركت در مراسم اربعین به شهر كربلا سرازیر شده اند.

بسیاری از این زائران چندین روز پیاده روی كرده اند تا به عزاداری امروز برسند؛ مسافت حدود ۸۰ كیلومتری نجف تا كربلا مسیر اصلی راهپیمایی زائران بوده است. یك بازرگان ایرانی كه گذرش زیاد به عراق افتاده و امسال هم برای زیارت امام حسین (ع) راهی كربلا شده، چند روز مانده به اربعین راهی عراق شده است. وی دراین باره به بی. بی. سی گفت: درطول مسیر، ایست بازرسی‌های متعدد وجود داشت وحضور پرشمار نیروهای امنیتی مشهود بود؛ بعد از دو ساعت بازرسی وارد كربلا شدیم.

وزیر دفاع عراق از حضور ۱۷ میلیون زائر ازداخل وخارج عراق خبر داده اما "غسان آشور" خبرنگار مقیم بغداد این گفته وزیر دفاع را زیر سؤال می‌برد.

بی. بی. سی گفت: چه برای یك باور مذهبی و چه برای اعلام یك پیام سیاسی، حضور میلیونی عزاداران دركربلا همه نگاه‌ها را به خود جلب كرده است و این ناظران ممكن است سوال كنند پیام عاشورا كه گفته شده "تن ندادن به ذلت" است، درزندگی امروز این عزاداران چه تاثیری گذاشته است.

رادیو فردا:

پایگاه اینترنتی رادیو فردا گزارش داد زن و مرد، پیر وجوان، كودك و نوزاد راهی جاده هایی مملو ازجمعیت هستند كه دیگر جایی برای عبور اتومبیل‌ها در آن باقی نمانده است.
در كنار جاده ردیفی ازچادرهای سبزرنگ، مسافران را به استراحت، خوردن و نوشیدن فرا می‌خوانند. تصاویر ارسال شده از جاده ۹۰ كیلومتری نجف  ـ كربلا فوجی از مسافران را نشان می‌دهد كه به سوی كربلا راهپیمایی می‌كنند و برخی رسانه‌ها از آن به عنوان بزرگ‌ترین راهپیمایی مسلمانان در تاریخ یاد كرده اند.

رادیو فرانسه:

بخش فارسی رادیو فرانسه روز گذشته گزارش داد: ۵/ ۱۳ میلیون شیعه عراقی و چهار میلیون نفر از شیعیان ۶۰ كشور جهان، امروز مراسم اربعین حسینی را تحت تدابیر شدید امنیتی و به نشانه مقاومت علیه گروه تروریستی داعش در كربلا برگزار كردند. مراسم "اربعین" امسال به دلیل گسترش نفوذ گروه داعش در عراق از رنگ و معنای سیاسی بیشتری نسبت به گذشته برخوردار بوده است.

صدای امریكا:

پایگاه اینترنتی صدای آمریكا با اشاره به اینكه مراسم اربعین در كربلا بدون خشونت پایان یافت، افزود: در حالی عراق در چند ماه گذشته با تحركات پیكارجویان افراطی گروه موسوم به داعش روبه رو بوده است، میلیون‌ها مسلمان شیعه برای شركت در مراسم امسال اربعین، در شهر كربلای عراق جمع شدند.

فرماندار كربلا روز شنبه پایان یافتن این مراسم راكه یكی از مهمترین مراسم مذهبی در تقویم شیعیان جهان است و بر خلاف سال‌های گذشته بدون درگیری و خشونت برگزار شد، پیروزی مهمی برای نیروهای امنیتی عراق دانست.

خبرگزاری فرانسه:

خبرگزاری فرانسه هم در گزارشی با اشاره به این كه امسال مراسم اربعین از نظر شمار زائران ركورد شكست، افزود: ۱۷.۵میلیون نفر شمار افرادی بود كه امسال برای شركت در مراسم اربعین به كربلا رفتند؛ از این تعداد، ۴,۵ میلیون نفر خارجی و دستكم یك میلیون نفر از آنان ایرانی بودند.

این خبرگزاری افزود: برخی از آنها بیش از ۱۲ روز با پای پیاده از منتهی الیه جنوبی عراق یا امتداد مرز ایران خود را به كربلا رسانده و برخی دیگر سوار بر اتوبوس و كامیونهای پر ازدحام به این شهر آمده بودند.

____________
http://www.mehrnews.com


نظرات